Előfordult már, hogy egy zajos helyet fintorogva és a fülét szorongatva el kellett hagynia? Miért tűnnek egyes hangok, hanghatások túl hangosnak?
Számos tényező befolyásolja egy hang erősségét (decibel) :
- a hangfrekvencia (vagy hangmagassága)
- a környezet, amelyben a hangot hallja.
Egy másik fontos és könnyen mérhető tényező a hang intenzitása vagy hangereje.
A hangintenzitást (más néven hangteljesítmény vagy hangnyomás) decibelnek nevezett mértékegységekben mérjük. A decibeleket (dB) Alexander Graham Bell, a telefon és az audiométer feltalálója tiszteletére nevezték el. Az audiométer olyan eszköz, amely azt méri, hogy egy személy mennyire jól hall bizonyos hangokat. Ennek modern változatát ma is használják a halláskárosodás diagnosztizálására.
A decibel eltér a többi ismert mérési skálától. Míg sok szabványos mérőeszköz, például vonalzók lineárisak, a decibel skála logaritmikus. Ez a fajta skála jobban tükrözi, hogy a hangintenzitás változásai hogyan érintik a fülünket. Ennek megértéséhez gondoljon egy 25 méter magas épületre. Ha további 10 métert építünk, az épület csak kissé tűnik magasabbnak számunkra; Ez egy lineáris mérés. A logaritmikus decibel skálát használva, ha egy hang 80 decibel, és hozzáadunk még 10 decibelt, a hang tízszer erősebb lesz, és körülbelül kétszer olyan hangosnak tűnik a fülünknek.
Néha a decibel különböző verzióit használjuk. Az „egészséges” hang hallgatáshoz szükséges hangszintre vonatkozó ajánlások leírásakor gyakran használnak A-súlyozott decibeleket vagy „dBA-t”. Míg a dB skála csak a hangintenzitáson alapul, addig a dBA skála az intenzitáson és az emberi fül reakcióján alapul. Emiatt a dBA jobb képet ad arról, hogy a hang mikor károsíthatja a hallását.
Abban a frekvenciában, amelyre a fülünk a legjobban reagál, a dBA mérése ugyanolyan magas, mint dB -ben. Például a hegedű magas hangú E húrjának dB és dBA szintje nagyon hasonló. Azonban az alacsonyabb frekvenciájú hang, amelyet nem dolgoznak fel olyan hatékonyan a fülön keresztül, alacsonyabb kimeneti szinttel rendelkezik. Például a tuba legalacsonyabb hangja (16 Hz) sokkal alacsonyabb dBA értékkel rendelkezik, mint a dB.
Ezen felül a dBA szintjének kismértékű emelkedése is nagy hatással lehet hallása egészségére. Ahogy a dBA emelkedik, a hallása nagyobb valószínűséggel károsodik, és gyorsabban, mint gondolná. A hang nagyobb valószínűséggel károsítja a hallását, ha:
- 85 dBA, és legalább 8 órán keresztül tart.
- 100 dBA, és legalább 14 percig.
- 110 dBA, és legalább 2 percig.
Tehát mennyire hangos a túl hangos? Lássuk!
Miért védje a hallását?
Zaj okozta halláskárosodás:
- Idővel erősödhet.
- Állandó.
- DE… Megelőzhető.
Hogyan védje meg a hallását?
- Alacsonyabb hangerő
- Távolodjon el a zajtól
- Viseljen hallásvédőt, például füldugót. Akár ezt: